Ta strona używa ciasteczek (cookies) OK Więcej informacji...

AKTUALNOŚCI

05.04.2019

Informujemy, że Przedszkole "Nad Rzeczką" nie bierze udziału w strajku nauczycieli.

16.08.2017

Uwaga!!!
Czas wakacji okazał się dla mieszkańców Borów Tucholskich wielką tragedią!
Ich domy zostały zniszczone przez nawałnicę. Wielu z nich straciło dach nad głową, miejsca pracy...

16.08.2017

Wszystkie dzieci przyjęte do naszej placówki na rok szkolny 2017/2017 zapraszamy na dni adaptacyjne!

11.08.2017

Podpisywanie umów na nowy rok szkolny!

Od 17.08.2017 r. zapraszamy rodziców dzieci przyjętych do naszego przedszkola do podpisywania umów na rok szkolny 2017/2018

13.01.2017

Dnia 18.01.2016r.o godzinie 9:00 dzieci z grupy Wiewiórek, Żuczków, Rybek, Biedronek i Motylków odwiedzi Grupa Animacyjna „Złota Rybka” ze spektaklem „O Bałwanku Psotniku”

PROCES ADAPTACYJNY

Każde z naszych dzieci posiada własne łóżeczko lub leżaczek , szafeczkę na ubrania ,ręczniczek oraz rzeczy osobistego użytku. Prosimy rodziców o podpisanie rzeczy przyniesionych do żłobka.

Pierwsze dni bez rodziców bywają dla dziecka i rodziców trudne i pełne niepokoju. Dlatego stworzyliśmy możliwość by byli Państwo razem ze swoimi dziećmi  przez kilka pierwszych dni, tak by poczuły się bezpiecznie w nowym miejscu.  Ważne jest by dziecko miało ze sobą coś własnego, co kojarzy mu się z domem, zapewnia komfort przebywania z dala od niego i rodziców.

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

Zanim Żłobek „Nad Rzeczką” stanie się ulubionym miejscem zabaw i nauki, większość Dzieci musi przejść przez trudny dla nich etap rozstania z Rodzicami i integracji z rówieśnikami w nowym otoczeniu. Jednak początki w Przedszkolu wcale nie muszą być aż takie trudne – ani dla Dziecka, ani dla jego Rodziców! Z myślą o najłagodniejszym procesie adaptacyjnym Dzieci, zapraszamy serdecznie na zajęcia adaptacyjne, które są pierwszym pełnym spotkaniem z Przedszkolem, zarówno dla Dzieci, jak i Rodziców. Organizowane przez nas spotkania adaptacyjne to przede wszystkim zabawy ogólnorozwojowe pod okiem doświadczonych Pedagogów, zajęcia umuzykalniające, artystyczne, ruchowe i plastyczne.

PORADY NA PIERWSZE DNI

Rozmawiaj z dzieckiem o pójściu do żłobka najlepiej kilka miesięcy wcześniej, dając mu możliwość zadawania pytań i dowiedzenia się wszystkiego co go interesuje. Pamiętaj o nie używaniu zwrotów typu „Nie bój się żłobka, nic złego tam cię nie spotka”- dziecko od razu zaczyna się bać i domyślać, że coś złego może się tam wydarzyć!
W ten ważny dzień wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do żłobka  mieć czas na rozmowę i nie poganiać malucha w zdenerwowaniu.

  • Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj na do widzenia i wyjdź.
  • Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu. ponieważ, będzie widziało, że łzami można wszystko wymusić. To ciężkie chwile dla rodzica… ale tez czas nauki dla maluszka.
  • Płaczącemu brzdącowi powiedźcie, że teraz pocieszy go jego pani, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem żłobkowych zajęć. Nie obiecujcie dziecku rzeczy, których nie jesteście w stanie sprostać np. że za godzinkę po niego wrócicie!
  • Wspomnijcie, że czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim pobawić i nowe zabawki.
  • Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do żłobka, dostaniesz lalkę/auto”. Kiedy będziesz odbierać dziecko ze żłobka, możesz dać mu jakiś malutki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
  • Pamiętajcie, że w większości dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery- dlatego nawet przez minutę nie pamiętają o smutku.
  • W pierwszych dniach możesz regulować czas jego pobytu w żłobku wydłużając czas codziennie o określony przez ciebie okres , tak aby nie narażać dziecka na zbyt długi okres rozłąki w dniach adaptacji.
  • Kontroluj się, co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu, powiedz: teraz idziemy do domu”. Niby to niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk, sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową – drugie nie.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w żłobku, gdyż często powoduje to niepotrzebny stres.

Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, lepiej będzie kiedy odprowadzi je tato. Rozstania z tatą są często mniej bolesne.


Staraj się słuchać nauczycielki, ona wie jak pomóc Twojemu dziecku w tych pierwszych dniach. Jeśli choć niektóre z tych rad pomogą państwu w przekroczeniu progu naszego żłobka, to będzie to nasz ogromny wspólny sukces.
Nauczyciel chętnie poinformuje rodzica o tym, jak dziecko zjadło posiłek, czy dobrze się dziś bawiło, czy wystąpiły jakieś problemy, jak sobie radzi podczas zajęć i zabaw z rówieśnikami. Na ogół po miesiącu kończy się najważniejsza część procesu adaptacyjnego. Dzieci bardziej ufnie i chętniej przekraczają już próg żłobka, bawią się z kolegami, są radosne.